Ortodonti Tedavisi

Ortodonti çapraşık konumlanmış olan dişlerin düzeltilmesi, diş, çene ve yüzdeki uyum bozuklularının giderilmesi ile ilgilenen Diş Hekimliğinin bilim dalıdır.

Dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi ile iyi bi estetik görünüm kazanıldığı gibi, ağız ve diş sağlığı da korunmuş olur. Çapraşıklıkların giderilmesi ile bu bölgelerin çok daha kolay ve etkili bir şekilde temizlenmesi sağlanır. Böylece çürük ve dişeti hastalıklarının oluşma riski azaltılmış olur. Ortodontik tedavi ile dişlerin ve çenelerin birbiriyle kapanışları düzeleceği için daha sağlıklı ve rahat çiğneme yapılabilir. Ayrıca estetik, işlevsel ve ağız temizliği gibi sorunların sebep olduğu kötü psikoloji de yok edilir.

Dişler her yaşta düzeltilebilir mi?

Bozukluk sadece dişlerdeki bir çapraşıklık düzeyinde ise her yaşta düzeltilebilir. Çene kemiklerinde de bozukluk varsa bunu düzeltmek için kişinin büyüme gelişim döneminde olması gerekir.

Dişlere takılan teller çürüğe sebep olur mu?

Dişlerin çürümesinin esas sebeplerinden bir tanesi de eksik veya yetersiz fırçalamaktır. Teller takıldıktan sonra da dişlerinizi düzenli olarak fırçalarsanız dişleriniz çürümez.

Diş telleri ağrı yapar mı?

Teller ortodontist kontrolünden sonraki ilk hafta ağrı yapar, fakat daha sonra çocuklar ağrıyı tamamen unuturlar. Ayrıca günümüzde kullanılan yeni teller de ağrıyı en aza indirmeye yönelik tasarlanmışlardır.

Ortodontik tedavi spor yapmayı engeller mi?

Spor yaparken sıklıkla darbe alıyorsanız braketlerin üzerine geçen koruyucu bir aygıt kullanabilirsiniz.

Çocuklar ilk olarak ne zaman bir ortodontiste muayene ettirilmelidir?

Çocuğunuzun ilk ortodontik muayenesini 7 yaşında yaptırmanız önerilir. Fakat daha önce sizinde fark ettiğiniz ya da diş hekiminizin fark ettiği bir bozukluk varsa o zaman çocuğunuzu bir ortodontistin görmesinde fayda vardır.