İmplantoloji

İmplantlar çekilmiş olan doğal dişlerin yerine yerleştirilen titanyumdan yapılmış, özel yapım teknikleriyle hazırlanan yapay dişlerdir. Diş implantlarının yapım aşamalarında üstün teknolojiler kullanılmaktadır.

Bir dişin çekimi yapıldıktan sonra çekilen bölgedeki kemik dokularında erime olur. Bu istenmeyen fizyolojik bir erimedir. Ancak diş çekildikten hemen sonra cekim yapılan bölgeye implant uygulanırsa bu kemik kaybı oluşmaz. Ayrıca o bölgede dişeti çekilmesi de görülmez ve çok daha estetik görüntüler oluşur.

İmplantların şekillerine göre farklı çeşitleri vardır. Hekim vakaya göre en uygun implantı seçer.

a)Silindirik İmplantlar: Günümüzde en çok kullanılan implant çeşitidir. Çene kemiğine çok iyi tutuculuk sağlayabilmektedir. Tek diş eksikliğinde ve uzun sabit köprülerde uygulanmaktadır.

b)Topuz İmplantlar: Genellikle hiç diş olmayan ağızlara yapılan tam protezlerde kullanılır. Tam protezlerde yaşanan hareketlilik sorununu mükemmel bir şekilde ortadan kaldırır.

İmplantların başarısı garantili midir?

İnsan vücüdunun üzerine yapılan hiç bir işlemin tam anlamıyla garantisi olamaz. Çünkü tek bir faktöre bağlı değildir. Biz elimizden gelen en büyük titizlikle çalışarak hekim hatalarını ortadan kaldırıyoruz. Hastalarımızdan beklediğimiz; sizin de ağız bakımına titizlikle yaklaşarak implantınızı çok uzun yıllar kullanabilmenizdir.

İmplant her yaşta yapılabilir mi?

İmplant her yaşta yapılabilir. Çocuklar da çene gelişimi tamamlandıktan sonra, yaşlılarda ise eğer ileri derece de implant operasyonlarını engelleyecek bir rahattsızlık yoksa rahatlıkla implant yapılabilir.

İmplant alerji yapar mı?

İmplant, titanyum adı verilen metalden yapılmıştır ve titanyum insan vücuduna en uyumlu(%99 doku uyumlu) metallerden birisidir. Allerji riski çok azdır.

İmplant yapılırken her diş için bir implant mı gerekir?

İmplant sayısı eksik diş sayısına, dişsiz bölgenin uzunluğuna ve yerine göre değişir. Örneğin; üst çenesinde hiç dişi olmayan bir hastaya  duruma göre 5-6 implantla bütün dişleri yeine koyulabilir.

İmplantın üzerine yapılan dişler kırılırsa ne olur? Eğer implantın kemik içerisindeki kısmında herhangi bir bozulma söz konusu değil ise diğer parçalar yenilenebilir.

Alt çenede hiç diş olmadığında

   

Üst çenede hiç diş olmadığında

   

Tek diş eksikliğinde implant uygulaması

   

İmplantın bitmiş hali

   
   

Arka azı dişlerin eksikliğinde implant uygulaması

   

Arka bölgede birden fazla diş yok

   

İlk aşamada implantlar yerleştirilir

   

İmplant üstü porselenlerin yerleştirilmiş hali