Koruyucu Diş Hekimliği

Özellikle çocuk diş hekimliğinin (pedodontinin) ilk ve en önemli amacı diş-dişeti sağlığında problem olasılığını önlemektir. Bunun için yapılacak işlemlerin ilki çocukların düzenli olarak diş hekimi kontrolüne götürülmesidir.

Bu kontroller sayesinde süt dişi değişimleri boyunca dişlerde oluşabilecek çapraşıklık, iskeletsel problemler (örneğin parmak emme alışkanlığına bağlı sorunlar) ve diğer ortodontik problemlerin önüne geçilmesi daha kolay olacaktır.

Koruyucu diş hekimliği ile parmak emen çocuklarda oluşabilecek problemler, biberon emen çocuklarda biberon çürüğünün oluşumu gibi risklerin önüne geçilmiş olur.

Hekimin aile desteği ile yapacağı en önemli işlem çocuğa doğru ve etkili fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır.

Koruyucu tedavilerin başında flour uygulaması gelir. Topikal flor uygulaması dişlerin çürüğe eğilimini önemli ölçüde engelleyecektir.

Süt dişi travma veya çürük sebebiyle erken kaybedildiğinde  yerine yapılacak olan yer tutucu ile diğer dişlerin kayması engellenir ve kaybedilen dişin altından gelecek daimi dişin yeri korunmuş olur.

Fissur silent (fissür örtücü) işlemi ise dişin oluk yapısının derin olduğu çocuk ve erişkin hastalarda uygulanır. Özellikle 6 yaşında ilk çıkan daimi büyük azı dişinin oluklarının opak diş renginden farklı akıcı bir malzeme ile kapatılmasıdır. Dolgunun renginin daha opak olması bütünlüğünü kaybettiğinde aile ve hekimin yenilenmenin gerekliliğini anlaması açısından önemlidir.

Yer Tutucular süt dişlerinde meydana gelen çürüklerden veya travmalardan dolayı dişlerin çekilmesi durumunda oluşan boşluklar sonradan gelecek kalıcı dişler için tehlike oluşturur. Yer tutucular bu boşlukları sabitleyerek sonradan çıkacak dişlerde herhangi bir sorun meydana gelmesini önlemektedir.

Hareketli ve sabit olabilen bu tutucular, hekim kontrolünde takılır ve daha sonra kalıcı dişler sürmeye başladığı zaman yine hekim tarafından çıkartılır. Yer tutucu adından da anlaşıldığı gibi kaybedilen dişlerin yerini tutarak kalıcı dişler çıkana kadar diğer dişlerin boşluklara ilerlemesini durdurur. Böylece çapraşık dişler önlenir yine süt dişinin ölçülerine göre hazırlandığı için ileride herhangi bir ortodontik problemle karşılaşmanıza da engel olur.