Kemik Greftleri (Bone Greft)

İmplant yerleştirmek için kemik yapınız belli miktarda ve kalitede olması gerekir. Eğer istenilen yapıda değilse kemiğiniz kemik greftleri denilen materyallerle implant yapımına  hazır hale getirilir.

Diş implantının başarısı, implantın yerleştirileceği yerde ne kadar kemik miktarı olduğuna bağlıdır. Kemiğin miktarında ve kalitesindeki azalma dişeti problemleri, enfeksiyon ya da travma gibi bir çok faktöre bağlıdır. Fakat bugünkü tekniklerle uzman dişhekimleri kemiğin genişliğini ve yüksekliğini artırabilir.Bazı özel tekniklerle kemik yıkım bölgeleri ve anatomik boşluklar(sinüs gibi) doldururulur böylece implantın oturacağı yer hazırlanmış olur. Operasyondan önce klinik muayene ve röntgenleriniz değerlendirilerek kemik greftlerine ihtiyacınız olup olmayacağı söylenir. Bu çok önemli bir konudur.

Kemik greftleri olarak genelde doğal, sentetik ya da ikisinin karışımı olan materyaller kullanılır. Genelde çok küçük. Yapay ya da doğal kemik greftleri kemik miktarını artırmada kullanılan en güvenilir ve etkili yoldur.

Çene kemiğiniz neden erir?

Diş çekimlerinden sonra uzun süre geçmişse,  çekim bölgesi boş kaldığı için ve o bölge kullanılmadığı için kemikte az da olsa erime olur.

Dişeti hastalıklarında bakteriler çene kemiğine doğru ilerlediği durumlarda (periodontitis) da çene kemiğinde erime olur. Bir de ağız solunumu yapıyorsanız bakteriler hızla üremeye başlarlar ve kemik yıkımı artar.

Günümüzde kemiğe implant yerleştirmek amacıyla  istenilen boyuta ve genişliğe getirmek  için bazı  cerrahi teknikler geliştirilmiştir.