Cerec Cad Cam Sistemi

Hastalara özel olarak planlanan tek bir randevuda tamamen seramik restorasyonlara yönelik hazırlanan bir CAD/CAM sistemi olan CEREC, genellikle şu diş problemlerinde kullanılır:

  • Çürümüş dişlerde inley ve onlay porselen dolgu yapımında
  • Çok fazla doku kaybının yaşandığı dişlerde köprü yapımında ve porselen kaplamalarda
  • Şekil bozukluğu veya renklenme sorunu olan ön dişlerde lamina tarzı estetik restorasyonlar, bu sistem sayesinde çok kısa bir sürede üretilebilmektedir.

Cerec sistemi uygulanırken ilk başta hastaya, doktor tarafından gerekli diş hazırlıkları yapılır ve ağız içine uygun bir kamera sistemi ile görüntü kaydı elde edilir. Bu sayede klasik ölçü alma işlemi esnasında yaşanan bulantı veya ölçünün düzgün alınamaması gibi sorunlar ortadan kaldırılmış olur. Hastanın ağzından alınan dijital veriler daha sonra bilgisayara aktarılarak restorasyon tasarımına geçilir. Bilgisayar desteği sayesinde freze makinesinde cam seramik, zirkonyum, Empress sistemin en yeni teknolojisi olarak bilinen e.max CAD bloklardan istenilen restorasyonların üretimine geçilir. Restorasyona cila yapıldıktan sonra da aynı gün içinde hastaya bu sistem uygulanmaktadır.

CAD-CAM teknolojisinin artılarından birisi hazırlanan dişlerin ölçüsünün kamera sistemi ile fotoğraflanarak dijital ortamda alınmasıdır. Bu alınan ölçü 10 mikron yani 1mm?nin yüzde biri hassasiyetinde olup bu sayede kaplamanın altında oluşabilecek çürüklerin de önüne geçilmiş olur. Dijital ölçüler bilgisayar ortamında tasarımı yapılır ve hazırlanan bu tasarımlar kazıma ünitesinde hazır porselen ve zirkonyum bloklardan elde edilir. Bu şekilde çok kısa bir zaman içinde sağlam, kenarlarla uyumlu ve estetik restorasyonlar elde edilmiş olur. Bu sistem içinde tüm ağız üç boyutlu görüntülendiğinden klasik uygulamalarda olduğu gibi gıda birikimi veya yükseklik gibi olumsuz durumlarla karşılaşılmaz.